nedeľa 11. februára 2018

Rozoznáte ich?

Lutz, Salchow, Flip a ďalšie? Ja veru nie. Už ste určite uhádli, na čo myslím. Na krasokorčuliarske skoky. Nadránom som pozerala priamy prenos z voľných jázd športových dvojíc. Kraso si vždy rada pozriem. To, že som ho pozerala tak skoro ráno, bola náhoda. Zobudila som sa a zapla som telku. Na Dvojke išiel práve prenos z olympiády.

Krasokorčuľovanie som sledovala od mala. Tento šport sa mi páčil už vtedy a neprestal sa mi páčiť dodnes. Pritom je to šport, ktorý som ja sama nikdy nerobila. Ani len na korčuliach som nikdy nestála ☹ No ako malá som si predstavovala, že som Hana Mašková, prípadne Viera Čáslavská alebo baletka v národnom 😏 Až na tú gymnastiku, ktorej som sa venovala pár rokov ešte na základnej škole, som sa nevenovala ani krasu, ani baletu. Všetky tri športy mi zosobňujú krásu, ladnosť, sú spojené s hudbou (moderná gymnastika, pri športovej je ticho), ktorú mám tiež veľmi rada. 

Kde sú tie časy, keď sme tieto športy pozerali na čierno-bielych televízoroch a komentátori nám kvetnato opisovali , v akých farbách sú súťažiaci oblečení. Najviac si v tejto súvislosti spomínam na Gaba Zelenaya a Karola Poláka. Ale občas sa mi aj vtedy podarilo vidieť oblečenie krasokorčuliarov aj vo farbe. V čase rôznych majstrovstiev a olympiád som si kupovala časopisy, z ktorých som si fotografie krasokorčuliarov vystrihovala a lepila do veľkých zošitov. To boli vtedy zábavky!

A aj napriek tomuto všetkému, krasokorčuliarske skoky doteraz nie som schopná rozoznať. Keď som dnes počúvala komentátora, uvedomila som si, že niektoré skoky, ktorých názvy som poznala z minulosti, sa už vôbec nevyskytujú. Preto som si hneď po vysielaní vygooglila na internete. Ak by sa o to niekto zaujímal, dobrý článok aj s infografikou som našla TU.

Na to, že som krasokorčuľovanie mala tak rada, iba raz som sa naživo zúčastnila tohto športu. Bola som vtedy ešte veľmi mladá a bolo to práve v roku, kedy bol náš Ondrej Nepela na najväčšom vrchole svojej športovej kariéry. Mala som vtedy to šťastie, vidieť exhibíciu po majstrovstvách sveta v roku 1973, kedy nám Ondrej, čerstvý majster sveta, obskákal ľadovú plochu zimného štadióna v Bratislave svojimi nádhernými roznožkami. Takto sa súčasne rozlúčil so svojou amatérskou kariérou.
Fotografie internet

Ondrej Nepela - 1973 World Figure Skating Championship

video - klikni na odkaz


Zaspomínali ste si so mnou? Vy, ktorí tento šport sledujete, viete porovnať, o čo náročnejšie je krasokorčuľovanie dnes.


2 komentáre:

  1. Veru som si zaspomínala...ja som tiež vystrihovala :-). To si pamätám dodnes, viem, že veľmi úspešní boli ruskí krasokorčuliari a samozrejme Nepela, to je legenda, ktorú snáď pozná každý. Aj dnes si veľmi rada pozriem prenosy z korčuľovania, ale tie výkony sú už neporovnateľné.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Jasné, Monika, mohla som ešte spomenúť českých Romanovcov, ruských Protopopovcov (skoro sa mi jazyk zauzlil z toho mena), mnoho ďalších známych mien. O Eve Romanovej som nedávno videla dokument. Nepelu som spomenula preto, že toho musí poznať aj ten, kto sa o krasokorčuľovanie vôbec nezaujímal. Nebola by som povedala, že ste aj vy vystrihovali, ktovie, dokedy to decká - teda dievčatá držalo. Asi to s nástupom farebných televízií postupne zaniklo. Ďakujem, že ste si zaspomínali so mnou.

      Odstrániť